www.1xirani.com

عنوان بلاگ

این یک کپشن است
18 جولای 2018

درس هایی از جام جهانی برای موفقیت در جام ملت ها

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0


در چند وقت اخیر بیشتر بحث ها و نقدهایی که در مورد عملکرد تیم ملی در رقابت های جام جهانی انجام گرفته اغلب حول عدم انجام بازی مالکانه و نداشتن برنامه هجومی در بازی ها از سوی تیم ایران، بوده است. ولی شاید باید کمی با دقت بیشتری به مسائل تیم ملی و بازی های انجام گرفته در این جام توجه نمود تا بتوان با تجربه این مسابقات در مسابقات پیش رو که قطعا مهم ترین آن جام ملت ها است که حدود شش ماه دیگر در امارات برگزار خواهد شد، به موفقیت رسید . با نگاهی به عکس بالا می توان به روشنی دریافت که چند سال از آخرین قهرمانی ایران در جام ملت ها میگذرد جام ملت هایی که بیش از چهار دهه است حتی در حسرت رسیدن به فینال آن به سر می بریم. بعد از عملکرد خوب تیم ملی موافقان و منتقدان تیم معتقدند ایران یکی از شانس های اصلی قهرمانی در جام ملت ها خواهد بود ولی آیا واقعا میتوانیم در جام ملت ها به قهرمانی برسیم یاخیر؟ برای اینکه منصفانه بتوانیم به چنین سوالی پاسخ دهیم باید در کنار نقاط قوت تیم ملی به نقاط ضعف تیم ملی نیز توجه کنیم. قطعا یکی راه های بررسی نقاط قوت و ضعف تیم ملی مقایسه اصولی با تیم های موفق جام جهانی است .واضح است بهترین تیم های جام جهانی تیم هایی بودند که به جمع چهار تیم راه یافتند. با مطالعه عملکرد تیم های جام جهانی به خصوص تیم های فرانسه ، کرواسی، بلژیک و انگلیس می توان نکات ذیل را دریافت.
۱- اگر به مصاحبه های منتقدان و حتی حامیان تیم ملی که بدون تعصب از تیم ملی تعریف و تمجید می کنند دقت کنید همگی به آمار پایین مالکیت توپ در بازی های ایران اشاره می کنند. باید به این موضوع اشاره کرد که به طور واضح در این جام مشخص شد که مالکیت توپ به تنهایی عامل پیروزی نیست بلکه مالکیت توپ به همراه مالکیت فضاهای حیاتی بازی است که میتواند شرایط ایده آل برای پیروزی را فراهم سازد. البته می توان گفت آنچه که اکثر تیم ها به خصوص در رده ملی و به طور ویژه در تورنومنت هایی این چنینی اصل اول را بر گل نخوردن از حریف می گذارند که برای تحقق چنین برنامه ای بایستی فضاها را به طور کامل از تیم حریف گرفت تا شانس حریف در بدست آوردن موقیعت های مناسب برای گلزنی به حداقل برسد ‌. به طور مثال اگر به عملکرد فرانسه و کرواسی در این زمینه توجه کنید به اهمیت این نکته پی خواهیم برد، فرانسه ای که تا قبل از فینال فقط کمی در مقابل آرژانتین تزلزل نشان داد و کرواسی که در تمام رقابت هایش قبل از فینال عملکرد دفاعی بسیار مناسبی از به خود به جای گذاشت به طوری که موفق ترین تیم در عملکرد های دفاعی در این جام شناخته شد. اگر به عملکرد ایران در این زمینه هم توجه کنیم حقیقتا یکی از بهترین های جام جهانی بودیم. یقینا در جام ملت ها به خصوص در بازی های مهم مثل بازی با ژاپن، استرالیا ، کره جنوبی ، عربستان و حتی امارات ما باید چنین تاکتیکی داشته باشیم.
۲- بعد از این که تیمی در گل نخوردن موفق بود حال برای موفقیت نیاز به تاکتیکی برای رسیدن به دروازه حریف و استفاده از آن را دارد. در این جام‌مشخصا دو تاکتیک مهم برای رسیدن به گل مورد استفاده قرار گرفت اول: استفاده از ضربات شروع مجدد که می توان انگلیس را سرآمد همه ی تیم های حاضر در جام برشمرد تیمی که از ۱۱ گل به ثمر رسانده ۸ گل خود را از ضربات شروع مجدد به ثمر رساند البته فرانسه هم از جمله تیم های خوب در این جام در استفاده از این تاکتیک بود . در مورد عملکرد ایران در استفاده از این تاکتیک می توان با توجه به مسابقات چند سال اخیر ایران و حتی همین جام جهانی نمره خوبی به تیم ملی داد. دوم : استفاده از ضد حملات یا همان حمله سریع، برای به اجرا درآوردن چنین تاکتیکی یک تیم به چند فاکتور مهم نیاز دارد.یک: توپ گیری: اکثر حملات سریع از توپ گیری از تیم حریف نزدیک میانه میدان به ثمر رسیده است که مشخصا هر چه این توپ گیری نزدیک‌تر به زمین حریف باشد موفق آمیز تر خواهد بود، دوم : انتقال توپ با کمترین ضریب اشتباه در کوتاه ترین زمان ممکن: برای چنین کاری باید بازیکنان هنگامی که توپ تیم حریف را می گیرند با ضریب خطای پایین در فاصله زمانی کم به محوطه جریمه حریف برسانند ، تیم بلژیک را میتوان نمونه بارز در استفاده از چنین تاکتیکی نام برد. تیم ملی ایران در این دو مورد به طور کلی با مشکل مواجه بود هر چند در زمینه توپ گیری نستا خوب عمل کردیم ولی در فاز انتقال سریع توپ چندان موفق نبودیم شاید به توان به دو یا سه مورد موفقیت آمیز در انتقال سریع توپ اشاره کرد از جمله فرصت طلایی از دست رفته سردار آزمون در بازی با مراکش که دلیل چنین اتفاقی فقط به خاطر عدم انجام بازی های دوستاته تحت فشار است که به طور مشخص تیم ملی ایران از این مشکل رنج می برد. سومین فاکتور مورد نیاز که شاید بتوان مهم ترین فاکتور در موفقیت یک‌تیم قلمداد کرد راندمان بالا در استفاده از موقیعت های بدست آمده است، در چنین تورنومت هایی که تیم ها با پوشش دادن فضا ها و بازیکنان کلیدی تیم حریف موقیعت های کمتری با درصد شانس بالا در اختیار تیم حریف قرار می دهند بایستی بازیکنان از شانس هایی با درصد کم استفاده و بهره ببرند که در این مورد هم تیم ملی بسیار ضیعف عمل کرد. البته این مشکل را می توان به راحتی در مسابقات لیگ برتر هم مشاهده کرد به طور مثال کافی است به تعداد موقیعت های از دست رفته آقای گل های سال اخیر ایران نگاهی بیاندازیم که به سادگی می توان دریافت که حداقل هر یک از بازیکنان مهاجم تیم های لیگ برتری ۱/۳ از موقیعت کل گل های زده شده خود را از دست داده اند، حتی در بازی های مهم ملی در سطح آسیا هم ما چنین مشکلی مواجه هستیم که مثال ساده ی از این مشکل را میتوان بازی ایران و قطر در دوحه در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ اشاره کرد که حداقل ۵ موقیعت گل با درصد شانس بالا را از دست دادیم. چنین اتفاقی به راحتی در جام جهانی و جام ملت ها به طور ملموس تر مشاهده می شود چرا که اگر قرار باشد یک مهاجم در رده ملی برای حداقل زدن یک گل سه موقیعت گل را از دست بدهد همین اتفاقی خواهد افتاد که در جام جهانی رخ داد. مهم ترین دلیل چنین موردی را باید در فوتبال پایه و عدم وجود امکانات زیربنایی به خصوص نبود زمین های استاندارد برای انجام تمرین مناسب برای کسب مهارت های لازم اشاره کرد.
برای حل چنین مشکلاتی بایستی تیم ملی در زمان پیش رو تا جام ملتها با انجام بازی های دوستانه مناسب و پرفشار در صدد برطرف کردن نقاط ضعف خود باشد چرا که بازیکن در بازی های تحت فشار است که می تواند تجربیات لازم برای بازی های رسمی را کسب کند که واقعا بازیکنان تیم ملی از تجربه بین المللی کم رنج می برنند این نکته را به راحتی در ۲۰ دقیقه ابتدای بازی با مراکش میتوانستیم مشاهده کنیم که استرس ناشی از عدم بازی های بین اللملی سطح بالا به اندازه کافی برای اکثر بازیکنانمان بود .هر چند با وضع موجود نمی توان خیلی امیدوار به پیشرفت فنی ایران بود چرا که در فاصله شش ماه تا جام ملت ها هنوز تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص نشده و همچنین جای تاسف دارد برای فدراسیون و فوتبال ایرانی که ادعای قهرمانی در جام ملت ها را در سر می پروراند، هنوز برنامه مشخصی برای آماده سازی تیم ملی و برنامه های بازی های دوستانه ندارد.هر چند باید به عنوان یک هوادار امیدوار بود هر چه سریع مشکلات پیش رو حل گردد تا بتوان در جام ملت ها بعد از چهار دهه به قهرمانی رسید چرا که می توان با مطالعه بازی های همین جام جهانی دریافت که تیم هایی موفق بوده اند که تمام فاکتور های اشاره شده در این متن به علاوه فاکتور هایی مثل اتحاد تیمی ، جنگندگی و تلاش تا آخرین لحَظه ، یکدستی در اعضای تیم ملی را دارا بودند. فاکتور هایی که به نظر میرسد برای رسیدن به آن با توجه به بازیکنان تیم ملی ، کادر فنی حاضر درصورت ادامه کار و شرایط نسبتا خوب تیم ملی از بعد فنی در جام جهانی خیلی دور از دسترس نباشد البته که چنین کاری در گرو انجام برنامه ریزی صحیح در شش ماه فاصله مانده به شروع جام ملت ها است هر چند که همین امروز هم برای چنین کاری دیر است. هر چند ایرانی جماعت به دیر رسیدن و دیر انجام دادن کارهایش عادت دارد.
به امید موفقیت تیم ملی
منبع : http://www.varzesh11.com/fa/user/1894060

پیشنهاد ویژه :  New Kit

برای دریافت بهترین خبرهای فوتبالی عضو کانال تلگرامی ما شوید :

برای عضویت اینجا را کلیک کنید